MPO 12 fiber MTP Pro US Conec OS2 SM single mode APC 3 mm gul yellow MPO MTP PRO patch kabel OS2 OM3 OM4 OM5

MPO / MTP patchkabel 12 fiber

Kontakttyp
Längd
Modell
Polaritet
Du kan endast göra offerts
Produktbeskrivning:

MPO patchkabel med tunn flexibel kabel och mulitfiber MTP® kontakter från US Conec gör den idealisk för korskoppling i Datacenter. Den runda kabeln i bara 3mm diameter optimerar luftflödet och minimerar tjocka kabelbuntar i serverskåpen.


Kabel:

  • Kabeldiameter 3mm. Rund kabel. LSZH.

  • Fiberantal: 12.

  • Typ av fiber: SM OS2 eller MM OM3, OM4, OM5.

  • Temperatur drift: -10C - +70C.

  • Temeperatur förvaring: -25C - +70C.

  • Temperatur installation: -5C - +50C.

  • Brandklass: Cca-s1a, d1, a1


Kontakt MTP

  • MTP® eller MTP PRO®.

  • Standard US Conec.

  • Färg kontakthus: SM grön - MM OM3 turkos - MM OM4 Magneta - MM OM5 Limegrön.

  • Polering: SM Vinklad (APC) - MM RAK (PC).

  • Insertion loss (acc. IEC 61300-3-4 method):
    SM <0,35dB (@1350/1550nm).
    MM < 0,35dB (@ 850/1300nm).

  • Return loss (acc. IEC 61300-3-6):
    SM >50dB (@1350/1550nm).
    MM >20dB (@ 850/1300nm).

  • Varje kabel har unikt serienummer i varje ände för enkel spårbarhet.

Vi kan även erbjuda med annat fiberantal som 8, 24 och 48 fiber eller också i trunkkabel med flera MTP kontakter i önskad längd. Kontakta oss för offert. 08540 63722 eller info@fracksystems.se




Artikelnummer:
12921-FF-A-000

Rekommenderade tillbehör till denna produkt
Produkter

Handla

Information